top of page
Historie

(Miroslav Vosátka)

V roce 2012 jsme se svým synem a přáteli trekovali v údolí Langtang. Po čtyřech dnes stoupání údolím jsme potkali Šerpu Dindu Lama, který nás pozval do své chaty, kterou provozoval se synovcem Pasangem a rodinou. Tyto horské chaty jsou jedním z  hlavních způsobů obživy Šerpů na trekových trasách v této oblasti Nepálu: domy z kamení a ze dřeva s několika extra pokoji s jednoduchými palandami pro ubytování turistů a přilehlou kuchyní a jídelnou, kde ubytovaní večeří či snídají tradiční nepálské jídlo – čočku s rýží a zeleninou a před odchodem na další cestu snídají čaj třeba s vaječnou omeletou nebo místní prosnou kaší.

Pobyt se nám moc líbil a vytvořili jsme během pár dní hezké přátelství se členy rodiny. Dindu nás poté provázel při výstupu na nejvyšší horu oblasti a dokonce mi pomáhal nést mého syna, kterého na vrcholu postihla náhlá výšková nemoc.

Ráno 25. dubna 2015, celá vesnice, ve které Dindu se svojí rodinou bydlel, zmizela z povrchu Země a zůstala pohřbena pod kamennou lavinou, způsobenou největším zemětřesením v Nepálu za posledních několik set let. Během několika minut se život v oblasti obrátil vzhůru nohama. Celé vesnice zůstaly pohřbeny pod obrovskou vrstvou kamení a suti. Dindu zahynul spolu s velkou částí své rodiny a dalších obyvatel vesnice. Pouze jeho desetiletý syn zůstal naživu spolu s Pasangem a jeho dvěma sestrami, rodiče i prarodiče lavinu nepřežili. 

Pasangovi bylo v době tragédie 24 let a byl nejstarším pozůstalým. Musel zanechat studií na univerzitě v Kathmandu a převzít zodpovědnost za obživu rodiny. Poté, co pomohl najít přeživší i oběti laviny, odešel z údolí do hlavního města, kde si pronajali byt i s naší finanční podporou, kterou jsme po zemětřesení poslali.

Pasangův sen je však vrátit se i s rodinou do údolí Langtang. V loňském roce svépomocí postavili novou malou chatu s dvěma pokoji pro turisty. Mají plán obnovit svoje živobytí na horské chatě v Lantangu v oblasti, která byla srdcem nádherné himalájské přírody.

V březnu 2017 jsem opět navštívil Nepál. Se třemi přáteli jsme se vydali na třítýdenní cestu, spolu s Pasangem jsme absolvovali trek kolem Manaslu a trek v oblasti Tamang. Během treku jsme se od Pasanga dozvěděli celý příběh i jeho plány na znovuvybudování horské chaty v krásné a bezpečné části údolí Langtang, kde zdědil po svých předcích 15 ha pozemek v nadmořské výšce 3200 m.n.m.

Chceme jemu a jeho nové „rodině“ pomoci tuto chatu vybudovat. Náš projekt však není primárně projekt charitativní. Já jsem strávil část své vědecké kariéry prací na projektech využití biotechnologií, často pro použití v rozvojovém světě, mí přátelé jsou architekti a stavební inženýr.  Rádi bychom pomohli vybudovat první nepálskou ekologickou horskou chatu s udržitelným provozem, který minimálně zatěžuje životní prostředí.

bottom of page