top of page
Naše cíle

 

Každým rokem projdou údolími nepálského Himaláje desetitisíce trekařů. Jsou kvůli nim čerpány mnohé přírodní omezené zdroje, ať už je to palivové dřevo nebo voda, v posledních letech lze pozorovat i zvyšující se spotřebu plynu, dopravovaného na chaty v tlakových lahvích. Zejména ale generují velké objemy odpadů, skla a plastů. Kumulace odpadů a znečištění životního prostředí se staly vážným problémem v nižších oblastech Nepálu a postupně se tato hrozba rozšiřuje i do vyšších horských poloh.

Naším hlavním cílem je vybudovat chatu s naprosto minimálními odpady a dopady na životní prostředí a ukázat, že je to i v podmínkách Nepálu možné. Chceme pomoci postavit chatu, která bude ukázkovým a modelovým projektem pro celou oblast.

 

Toho chceme dosáhnout využitím kombinace ekologických technologií. Chceme postavit chatu v tradičním nepálském stylu, spolu s místními lidmi, za použití lokálních materiálů – dřeva a kamene. Naším cílem je zavedení moderních ale jednoduchých technologií a inovací tak, aby chata byla co nejvíce soběstačná a produkovala minimum odpadů a její vliv na okolní životní prostředí nebyl negativní. Chceme použít i stavební technologie, které jsou odolnější vůči zemětřesení (modelový dům odolnější vůči zemětřesení byl postaven s pomocí Člověka v tísni v oblasti Namrung).

Je to důležité – a je to reálné.

Víme, že místní lidé, zvláště majitelé horských chat, od sebe rádi navzájem „opisují“ úspěšná řešení provozu i vzhledu chat a úspěšný model chaty s ekologickými technologiemi má velké šance se v Nepálu rychle rozšířit.

Nápor turistiky v horských oblastech Nepálu bude s velkou pravděpodobností exponenciálně růst. Stále více trekařů chce vidět krásy Himaláje, nakonec i naše výlety jsou toho součástí. Pokud však nezačneme společné akce s místní komunitou pro ochranu přírody, pak budou hory Himaláje kolem hlavních trekových tras brzy zaplaveny odpadem a nádhernou přírodu čeká cesta ke kolapsu. Jsme přesvědčeni, že se tomu dá vyhnout.

Vybudovaná ekologická chata bude provozována Pasangem a jeho rodinou. Věříme, že se tohoto zhostí odpovědně, Pasang již prokázal své schopnosti třeba jen tím, jak dokázal po katastrofě znovuobnovit život zbytku rodiny i pustit se vlastními silami do stavby nové chaty.

Další směry

Pokud projekt úspěšně nastartujeme, pak 30 % zisku z projektu chceme po dohodě s Pasangem věnovat na následující aktivity:

  • Financování vzdělávacích programů pro majitele horských chat v Nepálu, kteří by mohli použít ekologické technologie na svých chatách

  • Investování do udržení a rozvoje instalovaných technologií a testování nových inovací

 

Jelikož nechceme podporovat šedou ekonomiku, bude nová horská chata registrována pro placení státních daní, což u horských chat ve vyšších nadmořských výškách není vůbec běžné. 

bottom of page