Sanitace pitné vody pro horskou chatu
Jednou z významných zátěží přírodního prostředí na treku v Himaláji je prodej balené pitné vody a v důsledku toho hromadění plastových PET lahví na skládkách, ale hlavně kolem cest. Možnost sanitace pitné vody a poskytnutí alternativy trekařům nekupovat si balenou vodu, ale natočit si vodu do přinesené láhve, je jedním z hlavních komponentů budování Ecolodge.
Zatím máme dvě nabídky pro instalaci, které budeme dále posuzovat, hlavně co se týká udržitelnosti, možnosti případných oprav, dodávky náhradních dílů a kapacity systému. Každá z nabídek má svá pro a proti. Naším záměrem je při další návštěvě Nepálu v březnu 2018 posoudit spolehlivost systému, který dodává nepálská firma, s nabídkou české firmy a poté rozhodnout, který ze systémů je vhodnější (cena instalace je něco přes 100 tis. Kč, cenově se oba dva systémy téměř shodují, nepálský je jen asi o 15 % dražší, což by však bylo asi dorovnáno náklady na transport české technologie do Nepálu).
Varianta č. 1
Jedna z nabídek pro sanitaci vody je od české firmy PhotonWater s.r.o. Jako nejvhodnější technologii úpravy vody navrhují membránovou ultrafiltrační jednotku. Technologie je koncipována tak, aby odstranila veškeré předpokládané znečištění (anorganické a organické nečistoty, bakterie, viry atd). Na výstupu z jednotky je dosažení hygienické kvality pitné vody pojištěna UV lampou. Zvolená technologie je schopna produkovat nezávadnou pitnou vodu s vhodnými organoleptickými vlastnostmi, ale také neochuzeným složením obsahu prvků (vápník, hořčík, atd. pokud byly přítomny v původním zdroji), které jsou pro zdraví člověka esenciální.
Nejprve je voda předčištěna na zeolitovém a šungitovém fitru, který odstraní prvotní znečištění, zlepší organoleptické vlastnost vody. Náplně filtrů je nutné měnit, záleží na znečištění vody, předpokládáme jednou za 6 až 24 měsíců. Dále navazuje samotná ultrafiltrační membránová jednotka. Za ní je umístěna tlaková nádoba o objemu 24 litrů, která slouží ke zpětnému proplachu ultrafiltrační jednotky a 300 l tlaková vyrovnávací nádoba. Zpětný proplach zajišťuje uvolnění pórů membrány, odstranění zachycených nečistot, voda z proplachu je vedena do kanalizace (odpadu), proplach je prováděn automaticky. Pro automatické čištění membránové ultrafiltrace nejsou nutné žádné chemikálie ani obsluha. Za tlakovou nádobou je UV lampa.
Systém je navržen na maximální průtok 200l/h, maximální objem vyrobené pitné vody při celodenním provozu je 4400 l/d. Navržená kapacita zařízení je dimenzována na využití solárního zdroje energie s předpokládaným provozem v době maximálního slunečního svitu (předpokládaná doba provozování cca 5h denně).
Varianta č. 2
Druhá nabídka alternativního systému pro sanitaci pitné vody je v současné době detailněji specifikována s nepálským výrobcem. Systém Solar Powered Ozone Water System navrhovaný firmou Lotus Energy Kathmandu Ltd. nám byl doporučený americkou nadací Himalayan Light Foundation, která tento způsob sanitace pitné vody používá ve svých projektech v Nepálu.
Jednou z výhod této nabídky je, že firma působí lokálně v Nepálu a kromě sanitace vody nabízí systémy solárních panelů, které zamýšlíme také na střeše horské chaty umístit.