top of page

Vodní turbína pro generování elektřiny

SETUR je bezlopatková turbína (přesněji bezlopatkový tekutinový stroj). Název je akronymem pro SEdláčkovu TURbínu. Je vhodným řešením pro výrobu elektřiny tam, kde není žádný jiný zdroj elektrické energie k dispozici a zároveň je přítomen vodní tok s nízkou průtokovou rychlostí (běžně potůčky s dostatečným spádem).

 

Vynalezl ji Ing. Miroslav Sedláček, CSc. a Doc. Ing. Stanislav Hostin, Ph.D., vyvinul ji česko-slovenský tým a je patentově chráněna ve vybraných zemích včetně řady evropských. SETUR je na začátku 21. století jednou z konstrukčně nejjednodušších známých rotačních turbín, konstrukční jednoduchostí srovnatelných s Teslovou turbínou. Výrobce uvádí její účinnost zhruba 66%. Pracovním médiem jsou viskózní tekutiny, tedy kapaliny i plyny.

 

Bezlopatkové turbíny SETUR pracují na základě dosud nevyužívaných jevů, jejichž teoretická podstata se nyní stala předmětem vědeckého výzkumu. Pracovní médium vtékající do statoru uvede rotor do pohybu. Rotor se při chodu odvaluje po stěnách statoru, vykonává tedy jak rotační, tak precesní pohyb. Využívá se spirálního proudění v mezeře mezi rotorem a statorem.

 

Zvláštností a současně výhodou je, že se skládají z malého počtu dílů, které mají pouze rotační tvary a povrch rotoru i statoru je zcela hladký – bez lopatek. MVE s turbínou SETUR jsou výhodné zejména pro malé výkony, kdy lopatkové turbíny nejsou žádoucí z provozních nebo ekonomických důvodů. Účinnost turbíny SETUR se pohybuje mezi 40–75 %. Díky zvolenému konstrukčnímu řešení jsou MVE s turbínou SETUR schopny pracovat i se znečištěnou vodou. Toto je velká výhoda, protože na horských tocích je časté znečištění pevnými částicemi a tato turbína by měla fungovat v Langtangu i při snížených podzimních průtocích.  

bottom of page